Functionar Economic/ Economist

Job ID:  32839
Location:

Satu Mare, RO, 440268

Work Type:  Full time
Contract Type:  Permanent

Căutăm un Functionar Economic/ Economist, pentru departamentul Finance, din cadrul Global Business  Services Satu Mare.

Profită de oportunitatea de a te alătura unei echipe energice și entuziaste!

Responsabilități:

  • Contabilizarea facturilor de furnizori și clienți pentru firme din concernul DRÄXLMAIER;
  • Clarificarea și imputarea neconcordanțelor referitoare la calitatea produselor și serviciilor livrate, cu furnizorii și departamentele din grup;
  • Respectarea termenelor cu privire la verificarea și contabilizarea tuturor tranzacțiilor conform prevederilor legislației internaționale și a procedurilor interne;
  • Întocmirea diverselor statistici, rapoarte, evidențe contabile utilizand programele specifice companiei ( de exemplu: SAP, Qsys);
  • Întocmirea, verificarea și înregistrarea provizioanelor;
  • Verificarea și clarificarea somațiilor la plată în relația cu furnizorii.

Cerințe:

  • Studii medii obligatorii ( studii superioare economice absolvite sau în curs, prezintă avantaj);
  • Cunoștințe de contabilitate/experiență în domeniu constituie avantaj;
  • Cunoștințe la un nivel avansat de lb. engleză și/sau germană;
  • Cunoștințe bune de operare PC în special pachetul MS Office ( cunoașterea programului SAP prezintă avantaj);
  • Inițiativă, dorință de învățare, flexibilitate și munca în echipă;
  • Capacități analitice, de comunicare și organizatorice.

Beneficii:

  • Pachet de beneficii competitiv pe piața muncii;
  • Mediu de lucru plăcut și stabil cu oportunități de promovare;
  • Training de inițiere;
  • Cursuri interne personalizate după nevoi;
  • Program de muncă flexibil.

Dacă ești o persoană responsabilă care dorește sa facă parte dintr-o echipa dinamică care își desfășoară activitatea într-un mediu multinațional, te rugăm să aplici și online direct pe site-ul nostru, căutând titlul job-ului: Functionar Economic/ Economist.