De peste 60 de ani DRÄXLMAIER Group dezvoltă sisteme inovative pentru industria auto împreună cu cei peste 75.000 de angajați din întreaga lume. Aflată în top 100 furnizori ai industriei, compania asigură producătorilor auto de categoria premium componente electrice și electronice, sisteme de baterii, distributori inteligenți de energie, cablaje de înaltă tensiune și multi-voltage precum și sisteme complexe de interior. DRÄXLMAIER contribuie prin produsele și soluțiile de ultimă generație la mobilitatea viitorului cu zero emisii. Echipa de specialiști de talie internațională susține performanța tehnologică a Grupului prin inițiativă și dorința de a crea mereu ceva nou.

Lead Design Engineer

ID Rechiziṭie:  121716
Locaṭie:

Codlea Brasov, RO, 505100

Tipul muncii:  Full time
Tipul contractului:  Nedeterminată

Pentru departamentul Lead Design Engineering, suntem în căutarea unui Lead Design Engineer pentru echipa noastră din Codlea, Brașov.

Responsabilități:

  • Administrează și coordonează un sub proiect- cu accent pe interior- cu scopul de a asigura dezvoltarea de produs și suport de la faza de concept până la producția de serie;
  • Asigură dezvoltarea de produs și proces prin respectarea termenelor limită, costurilor și statusului de dezvoltare în corespondență cu obiectivele proiectului și cerințele clientului;
  • Persoană cheie de contact cu clientul, având ca obiect dezvoltarea de serie în conformitate cu structura proiectului;
  • Organizează și documentează, în coordonare cu FPL-E, discuții regulate cu clientul, în calitate de persoană tehnică cheie de contact, pentru aspectele referitoare la dezvoltarea de serie;
  • Planifică și organizează design review-urile pe componente, în coordonare cu managementul de proiect și cu managementul ierarhic;
  • Se asigură ca sunt atinse obiectivele definite ale proiectului, termenele limită individuale, costurile și statusul de dezvoltare în conformitate cu obiectivele de performanță stabilite de către managementul de sub-proiect.

Cerințe:

  • Absolvent de studii superioare tehnice, inginerie mecanică de preferat;
  • Cunoștințe de minim 7 ani în lucrul cu CAD (Catia sau NX de preferat) si PLM TeamCenter;
  • Experiență anterioară în coordonarea unei echipe de ingineri proiectanți de minim 4 ani;
  • Cunoștințe solide de limba engleză; cunoștințele de limbă germană constituie avantaj;
  • Capacitate dezvoltată de comunicare, mod de lucru independent și responsabil.

Beneficii:

  • Șansa dezvoltării carierei într-o companie multinațională de renume;
  • Training inițial, programe de dezvoltare;
  • Mediu de lucru competitiv;
  • Prime anuale;
  • Acces gratuit la servicii medicale.

Dacă ești o persoană responsabilă care dorește sa facă parte dintr-o echipa dinamică care își desfășoară activitatea într-un mediu multinațional, te rugăm să aplici și online direct pe site-ul nostru, căutând titlul job-ului: Lead Design Engineer.