Inginer Simulare statica si dinamica

Job ID:  41799
Location:

Codlea Brasov, RO, 505100

Work Type:  Full time
Contract Type:  Nedeterminată

Pentru departamentul de Simulare si Validare a Functionalitatii Brasov, suntem in cautarea unui Inginer Simulare FEM/FEA care, facand parte dintr-o echipa de 14 colegi, are ca obiectiv principal planificarea tuturor simularilor cerute pentru un proiect de simulare complex in faza de concept si faza dezvoltarii de serie dar si dezvoltarea si elaborarea propunerilor de optimizare, pe baza rezultatelor anlizelor efectuate.

Responsabilitati:

  • Asigurarea cresterii gradului de maturitate a pieselor si ansamblurilor realizate de DRX, in scopul atingerii cerintelor legale si ale clientului (pentru productia de serie);
  • Responsabil pentru un proiect complex de simulare (cu cerinte competitive), utilizand metoda elementului finit, in conformitate cu specificatiile clientului si cerintele legale;
  • Responsabil pentru simularea, identificarea si rezolvarea problemelor pieselor si a ansamblurilor realizate de DRX si de furnizor, independent sau in cooperare cu echipa de dezvoltare;
  • Crearea rapoartelor tehnice de simulare si a prezentarilor necesare pentru evidentierea rezultatelor simularilor (considerand specificatiile DRX);
  • Analizarea rezultatelor simularilor in colaborare cu echipa de proiect si implementarea, respectiv introducerea de actiuni de imbunatatire derivate din aceste analize (de exemplu: pentru cresterea gradului de maturitate, reduceri de greutate si costuri, etc.), in scopul atingerii cerintelor legale si ale clientului;
  • Asigurarea unui continut optim privitor la rezultatele simularilor realízate (prezentari PPT) si distribuirea acestuia in cadrul departamentelor implicate in raport cu zonele de interes din proiect.

Cerinte:

  • Absolvent de studii superioare tehnice, inginerie mecanica de preferat;
  • Experienta  in utilizarea solverelor CAE (Abaqus, LS Dyna, Nastran, etc), Hypermesh, Ansa, si de preferat cunostinte UNIX / Linux;
  • Cunostiinte legate de comportamentul materialelor plastice;
  • Cunoştinţe solide de limba engleză; cunoştinţele de limba germană constituie avantaj;
  • Capacitate dezvoltată de comunicare, mod de lucru independent şi responsabil.

Beneficii:

  • Șansa dezvoltării carierei într-o companie multinațională de renume;
  • Training inițial, programe de dezvoltare;
  • Mediu de lucru competitiv;
  • Prime anuale;
  • Acces gratuit la servicii medicale.

Dacă ești o persoană responsabilă care dorește sa facă parte dintr-o echipa dinamică care își desfășoară activitatea într-un mediu multinațional, trimite-ne aplicaţia ta.